Sok esetben találkozom a jogos kérdéssel: mi az üzemorvosi vizsgálat értelme?
A munkaköri alkalmassági vizsgálat lényege egyrészt a prevenció; a betegségek megelőzése életmódbeli/munkakörülményekre vonatkozó tanácsadással, illetve az esetlegesen már kialakult, de még kezdeti stádiumban lévő krónikus betegségek minél korábbi kiszűrése. Fertőzésveszélyes munkakörökben védőoltások beadása egészíti ki a prevenciót.
Másrészt a rehabilitáció; a munkaképesség-csökkenéssel rendelkezők visszaintegrálódási folyamatának segítése, számukra az optimális munkakör és munkakörnyezet biztosítása, ezzel a további egészségkárosodás megelőzése.
Ide kapcsolódik a táppénzes állományból munkába visszaálló dolgozók vizsgálata is- ez lehet hosszabb ideig tartó betegség, baleset, műtét, vagy munkahelyi baleset miatti keresőképtelenség utáni üzemorvosi vizsgálat. Ez azért fontos, hogy átmeneti vagy tartós egészségi állapot-csökkenés esetén védjük a munkavállalót az esetleges további egészségkárosodástól.
Életmód tanácsadás: fontosnak tartom segíteni annak a gondolkodásmódnak a kialakítását és gyakorlati megvalósítását, amely előtérbe helyezi az ember szellemi-lelki-testi egészségének megőrzését, ill. lehetőségek szerinti helyreállítását. Ennek érdekében Pácienseim részére egyénre szabott komplex életvezetési (táplálkozás, stresszkezelés, mozgás, vitamin-és ásványianyag-bevitel jelentősége) tanácsadást biztosítok. Amennyiben igény van rá, rendszeresen szedett vagy aktuális panaszaik miatt javasolt gyógyszereiket is felírjuk, konzultáció keretében pedig átbeszéljük leleteiket, zárójelentéseiket, ezekkel kapcsolatos kérdéseiket.
A gépjárművezető-alkalmassági, gépkezelői (pl. targoncavezetői) alkalmassági, lőfegyver alkalmassági vizsgálatok tartoznak még az üzemorvosi vizsgálatok körébe. Ezek során az egyén egészségügyi alkalmasságát véleményezzük az adott tevékenységre vonatkozóan.