Aranyeresség
Az aranyér kialakulhat örökletes tényezők, ülő, mozgásszegény életmód, túlzott székletvisszatartás, székelési inger elnyomásakor létrejövő szorulás, székrekedés, hasmenés miatti kemény vagy gyakori híg széklet, rost- és folyadékszegény étrend miatt, de túlsúly, terhesség, betegségek, úgymint májbetegség, a végbélgyulladás és –daganat (rák) is elősegítheti az aranyér kialakulását.
Aranyér tünetei:
Az aranyér kitágulása miatt elődomborodás, nyákos, nyálkás székletet okozó váladékozás, viszketés, gyulladás, véres széklet alakulhat ki, aranyér okozta fájdalom. Az aranyér előrehaladottabb állapotban a végbélbe kiszorulva akár ki is záródhat, majd kifekélyesedhet, vagy gyulladás, fertőzés hatására polipszerű növedékek jelenhetnek meg rajta.
Aranyér kezelése, gyógyítása:
A vizsgálatok során gyakran azt találjuk, hogy a rekesz-, has-, kismedencei és záróizmok nem megfelelő együttműködése miatt az alhasi, kismedencei nyomás akár székeléskor, akár már a levegő nem helyes vételekor nagyban fokozódik, amely hosszú távon az aranyerek kialakulásához vezet.
Az ideális kezelés és utógondozás nagyban függ nem csak az aranyerek fajtájától, de egyéb más problémától, élethelyzettől, életviteltől, elvárástól, lehetőségektől is.
Végbélrepedés (fissura):
A végbélgyűrűben hosszanti irányban húzódó, nehezen, vagy egyáltalán nem gyógyuló seb. Kialakulásában fontos a kemény széklet, vagy éppen az ismétlődő hasmenés, esetleg a, bizonyos ételekre való intolerancia, (elsősorban tejre) vagy a beteg számára még ismeretlen gyulladásos bél betegség, de fontos tényezője a stressz is.
Az erős, állandó szúró fájdalommal, vérzéssel járó állapot fennmaradásában fontos a záróizom fokozott tónusa, feszülése. Emiatt minden egyes székelésnél újból és újból felszakad a seb.A repedés hosszas fennállása a végbél záróizom szűkületéhez, hegesedéséhez, deformálódásához, tartós károsodásához vezethet.
Kezelése:
A terápia lényege először kideríteni a repedés okát. Krónikus, nem gyógyuló repedéseknél eltávolítjuk ambulánsan néhány perc alatt helyi érzéstelenítésben elektromos kaccsal, vértelenül, a repedés külső és belső szélén nőtt növedékeket, esélyt adva a gyógyulásra. A végbélrepedés gyógyításával klinikánkon kitűnő eredményeket értünk el.
Végbélsipoly (fistula):
A végbélsipoly esetében ez a cső egy kóros összeköttetést jelöl a végbél, és általában a külső felület, a bőr között.
A végbélsipoly kialakulásáért általában a bélfal izomrétegei között, ritkábban még ennél is mélyebben elhelyezkedő a végbél üregébe nyíló mirigyek gyulladása a felelős.
Végbélsipoly tünetei:
Állandó viszketés altájon, bőrirritáció, csípő, fájdalmas érzés, gyulladás, váladékozás és az azt kísérő kellemetlen szag.
Végbélsipoly vizsgálata:
A végbélsipoly különböző vizsgálati módszerekkel diagnosztizálható.
A vizsgálat típusa és eszközei függenek a sipoly elhelyezkedésétől, jelenlegi állapotától.
Végbéltályog
A végbél körüli lágyrészekben kialakult gennykeltő baktériumok okozta gyulladásos folyamat eredménye, a végbél mirigyeiből indul ki. A gyulladás átterjed a végbél körüli kötőszövetre, és a végbélnyílás mellett fájdalmas, piros dudorként jelenik meg. Kialakulását hidegrázás, magas láz (40-42 C fok) kíséri. Kialakulását elősegíti a nem megfelelő higiénia, cukorbetegség, immunhiányos állapot, illetve végbél körüli sérülés.
A kezelés lehetőségei:
A gyulladás kezdetben gyógyszeres kezeléssel visszahúzódásra késztethető. A láz, hidegrázás, a fájdalom, a terület pirosságának fokozódása annak a jele, hogy a gennyes folyamat már kialakult, ilyenkor sürgős műtéti feltárást kell végeznünk. A műtét elmaradása esetén a végbéltályog az egész szervezetre kiterjedő szeptikus állapotot okozhat.
Vastag és végbélsebészet
Magyarországon a vastagbélrákok előfordulási gyakorisága meredek emelkedést mutat. Az általános sebészeti tevékenység jelentős részét a tápcsatorna, elsősorban a vékony- és vastagbelek jó- és rosszindulatú betegségeinek ellátása teszi ki.