Nyelvlökéses nyelés:
Ez a nyelésforma kisgyermekként, körülbelül három éves korig fiziológiásnak tekinthető, de előfordulása az életkor előrehaladtával csökken és idővel megszűnik. Általában a vegyes fogazat megjelenésétől tekinthetjük a nyelvlökéses nyelést kórosnak.
Helytelen nyelés folyamán a nyelv nem végzi el a szükséges felfelé irányuló mozdulatot, hanem a fogsorok közé csúszik, de legalább is azoknak alul, felül, vagy oldalt nekitolul. Így a nyelv nyelés során erőt fejt ki a fogakra és a száj körüli, szájtéren belüli, szerkezeti és működésbeli izomegyensúly felborul, alul- és túlműködések jelentkeznek az arcizomzatot, az ajakizomzatot és a nyelvizomzatot érintően. Jól észlelhető esetben akár rés is kialakulhat a nyelvlökésben érintett területén a fogsorívnek. Ezekben az esetekben a fogszabályozás nem lehet teljesen sikeres, ha a kóros nyelési mechanizmust nem szüntetjük meg, mert a fogszabályozó készülék mechanikus ereje és a nyelvműködés ellentétes irányú erőhatásoknak teszik ki a fogakat.
Így könnyen előfordulhat, hogy a fogszabályozó kezelés mellett a nyelvlökéses nyelés:
- csökkenti a fogszabályzás hatékonyságát
- megnöveli a fogszabályzás időtartamát
- vagy a fogszabályzó eltávolítás után a fogak (részben, vagy egészében) visszarendeződnek a fogszabályzás előtti állapotba
Ezért fogszabályozó kezeléssel csak a nyelvlökéses nyelés tüneteit tudjuk ideiglenesen kezelni, a kiváltó okot csak logopédus közreműködésével lehet megszüntetni.