Tüszős-mandulagyulladás? Jól jöhet utána a laborvizsgálat!

A fülfájás, a torokfájás és a nyelési nehézségek együttes jelentkezése sok esetben utalhat arra, hogy tüszős-mandulagyulladással állunk szemben. Ezt az állapotot a garatmandulák bakteriális vagy vírusos fertőzése idézi elő, amely gyulladáshoz és gennyes lerakódásokhoz vezet. Jelentős fájdalmat, garaton lévő gennycsomók észlelését, valamint duzzadt nyirokcsomókat okozhat.

Kínzó torokfájás gennyes lerakódásokkal a mandulán

A tüszős-mandulagyulladás tipikus tünete a heves torokfájás, amely gyakran sugárzik a fülbe is. Ez a kínzó érzés nyeléskor még erősebbé válik, megnehezítve az evést és az ivást is. A láz is gyakran kíséri ezt az állapotot. A mandulák felületén megjelenő fehér vagy sárgás pöttyök, amelyek gennyes lerakódások, biztos jelei annak, hogy tüszős-mandulagyulladásról van szó.

Súlyosabb bakteriális fertőzés esetén az orvos antibiotikumot ír fel, amely elősegíti a gyorsabb gyógyulást és csökkenti a szövődmények kockázatát. Fontos, hogy az előírt gyógyszeres kezelést végig folytassuk, még akkor is, ha a tünetek enyhülnek az első néhány nap után. Ezzel megelőzhető a visszaesés és a rezisztencia kialakulása.

Vírusfertőzés esetén nem segít az antibiotikum!

Amennyiben vírus okozza a betegséget, az antibiotikumos kezelés nem szükséges, mivel ezek a szerek nem hatnak a vírusokra. Ebben az esetben a tünetek enyhítésére kerül a hangsúly. Fájdalom- és lázcsillapítók, nyújthatnak könnyebbséget. Ajánlott a sok folyadék fogyasztása, s bár a nyelés nehézségekkel járhat, de hosszútávon kifizetődő a meleg mézes tea bevitele.

A meleg, sós vizes gargalizálás is enyhítheti a tüneteket, mivel fertőtleníti a torkot és csökkenti a duzzanatot. A pihenés kiemelt jelentőséggel bír a gyógyulást illetően, hiszen a szervezetnek időre van szüksége a regenerálódáshoz.

Krónikussá váló gyulladás esetén a mandulák eltávolítása is megfontolandó

Amennyiben a tüszős-mandulagyulladás gyakran visszatér, akár műtéti beavatkozás is szükségessé válhat. A mandulák eltávolítása hatékony megoldás lehet azok számára, akik a visszatérő fertőzések és a krónikus mandulagyulladás miatt szenvednek.

Tüszős-mandulagyulladás után ajánlott a laborvizsgálat

A gyógyulás folyamán nem elég csupán a gyógyszerek hatékonyságában bízni, fontos, hogy az állapotunkat folyamatosan ellenőrizzük. Ennek érdekében szükség van laborvizsgálatra, hogy biztosak lehessünk a gyulladásos állapot megszűnésében. A vérmintából számos fontos információ nyerhető ki, amelyek segítenek az orvosoknak meghatározni, hogy a fertőzés teljes mértékben megszűnt-e, illetve hogy a szervezetünk hogyan reagált az alkalmazott kezelésre. A PrimaClinic többféle laborcsomaggal szolgálja a magánellátás mellett döntők kényelmét.

A vérvizsgálat során különböző paramétereket néznek, például a fehérvérsejtek számát, amelyek segíthetnek megállapítani, hogy van-e még jelen gyulladás a szervezetben. Ezen kívül figyelik a CRP-szintet is, ami egy gyulladásos marker, és azt jelzi, hogy a testünkben milyen szintű a gyulladás.

Vérvizsgálattal kizárhatók a szövődmények

A másik fontos szempont a laborvizsgálat során, hogy kizárják az esetleges szövődményeket. A tüszős-mandulagyulladás olykor komolyabb problémákat is okozhat, például reumás láz vagy akár a szívizom gyulladása. E betegségek korai felismerése elengedhetetlen, hogy időben megkezdhessék azok kezelését, és elkerüljük a komoly következményeket.

A laborvizsgálatok tehát nemcsak a jelenlegi egészségi állapotunk felmérésében nyújtanak segítséget, hanem a jövőbeli betegségek megelőzésében is. Az időben elvégzett vizsgálatok lehetővé teszik, hogy elkerüljük a komplikációkat, és hogy az egészségünket hosszútávon is megőrizzük. A laboreredmények alapján az orvosok módosíthatják a kezelési tervet, így biztosítva a hatékonyabb és gyorsabb felépülést.

Rendelés helye: Szeged, Algyői út 24. Útvonaltervezés
Ingyenes ügyfél parkoló: Bejárat a Hegyközség utca felől
Bejelentkezés: 06-20 / 408-4584