Számítógép előtti munkavégzés – A látás láthatja kárát?

szemszárazság

Ha nem is a szó szoros értelmében, de mindenképp figyelmet érdemel a látás akkor, ha nap mint nap hosszú órákat tölt az ember a monitor előtt. Az időnkénti PC használat kevésbé terheli a szemeket, mint az, ha szinte megállás nélkül gépelsz, egeret és monitort nyomkodsz. Az ülő munkavégzés még rátesz egy lapáttal a hát-és derékfájást illetően. Hogyan előzheted meg az olyan gyakran előforduló panaszokat, mint a látásromlás és a szemszárazság? Mikor érdemes szakember segítségét kérni ebben az ördögi körnek tűnő folyamatban? Cikkünkben ilyen kérdésekre keressük a válaszokat.

Szemszárazság a leggyakoribb jelenség

A hosszantartó monitorhasználat leginkább a szem kiszáradását hozza maga után. Arról van szó ilyenkor, hogy a munkavégzés közben tulajdonképpen „elfelejtünk” pislogni. Többször írtunk már erről a jelenségről blogunkon, de nem lehet elégszer felhívni a rá a figyelmet. Meglepő módon ilyenkor nemcsak száraznak érezzük a szemeket, hanem könnyezés is jelentkezhet egyúttal. Ez akár nehézkessé is teszi a monitor használatát. Mi a megoldás? Leginkább az eszköz használatának nélkülözése lenne, viszont a munkakörből adódóan a legtöbb érintett ezt nem teheti meg.

20 másodperces szabály

Ha kénytelen vagy a monitort nézni napi akár 8-10 órában, akkor nagyon fontos időnként szünetet tartani. Az ún. 20 másodperces szabály értelmében 20 percenként 20 másodpercig egy 20 lábnyira, vagyis, körülbelül 6 méterre levő távolságba érdemes nézni. A lényeg az, hogy a közeli fókuszálást időnként távolba nézés váltsa fel. A gyakran csak számítógép-szindrómaként emlegetett tünetek együttese azonban nem merül ki a szemszárazságban. Ugyan tartós látáskárosodást nem hoz maga után a monitorok, tabletek, laptopok és okostelefonok gyakori használata, de a kellemetlen tünetek mindenképpen figyelmet és igény szerint kivizsgálást, esetleg szemcsepp alkalmazását tehetik szükségessé.

Profi segítség a PrimaClinic-nél

Vannak, akik a dioptriák romlását is tapasztalják, de ez egyéni adottságok függvényeként alakulhat. Ahogyan a rövidlátásnál a szemtengely hosszúsága és a genetikai tényezők egyaránt hatással vannak a szembetegségre, úgy a mindennapi szokások és az életmód is meghatározhatják azt. Az évek múlásával a mínuszos szemüveglencse felfelé indulhat, és a gyengébb lencse is elegendő lehet. Nem véletlen hangsúlyozzuk tehát a rendszeres szemvizsgálat fontosságát. A PrimaClinic szemész szakorvos segítségével áll azok rendelkezésére is, akik gyakori fejfájást, rendszeres szemszárazságot, vagy például vörös, gyulladt, égő szemeket tapasztalnak.