A párkapcsolati mediációt sokan összetévesztik a párterápiával, pedig a kettő nem ugyanaz. A párkapcsolati mediáció egy olyan folyamat, amely során a pár a jövőre koncentrálva igyekszik megoldásokat találni konfliktusaik kezelésében. A semleges álláspontot képviselő szakember a kommunikálást segíti, ennek hatására pedig a felek nem egymást fogják hibáztatni, hanem megtanulják az érzéseiket a másik felé helyesen kommunikálni, meghallgatni, és az egymás mellett elbeszélés helyett az odafigyelés kerül középpontba. A lényeg tehát a semleges mediátor jelenléte, és a jövő középpontba helyezése ahelyett, hogy a múlt sérülései kerülnének górcső alá.
Fontos a kölcsönös igény a változásra
A párkapcsolatokban, házasságokban jelentkező gondok rendszerint többféle tényezőre vezethetők vissza. Sokan úgy vannak vele, hogy ha valami nem megy, akkor nem kell erőltetni. Tény azonban, hogy ha hosszú évek, vagy akár évtizedek vannak benne egy emberi kapcsolatban, akkor az talán megéri az odafigyelést. Nem véletlen, hogy a párkapcsolati mediáció iránt is egyre többen érdeklődnek. Az érzelmi érettség nélkülözhetetlen ahhoz, hogy eredménnyel járjon a dolog, de az sem mindegy, hogy mindkét fél akarja-e a pozitív változást.
Nem párterápiáról van szó!
A mediátor jelenléte kiemelt szereppel bír, hiszen így a konfliktus keretek között tartható, és a felek akár olyan dolgokat is képesek kimondani, amit egymás között nem tennének. Fontos hangsúlyozni, hogy még mindig nem párterápiáról beszélünk, sokkal inkább a kommunikációs konfliktusok megelőzésén alapuló, a jövőbe tekintő irányvonalról. A cél tehát nem más, mint a megoldások keresése.
Néha hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy mi tart a másik mellett, miért szerettük meg egykor, és mit élünk meg értékként az együtt töltött időben. Vannak helyzetek, amikor a kapcsolat újraépítése az elsődleges, s ha ezt mindketten fontosnak tartják, akkor a párkapcsolati mediáció keretein belül kialakulhat a korábban talán soha nem a megfelelő módon zajló kommunikáció.