Önértékelési problémák – Tényleg gyermekkorban gyökereznek?

önértékelés

Az önértékelési problémákkal küzdő felnőttek száma messze meghaladja azokét, akik ténylegesen szakemberhez fordulnak a téma kapcsán. Tény pedig, hogy az önbizalomhiány az élet minden területére hatással van. Rányomja a bélyegét a magánéletre, a párkapcsolat kialakítására és annak fenntartására, de természetesen a karrier építésének és az anyagi biztonságnak is útjába állhat, ha nem vagyunk képesek kiállni saját magunkért. Mindez szoros kapcsolatba hozható a gyermekkorban megéltekkel és az akkor szerzett tapasztalatokkal.

A dicséret kiemelt szereppel bír gyermekkorban

A gyermekeknek szeretetre, törődésre és dicséretre van szükségük. Mindez magában hordozza a pozitív énkép kialakítását. Az elmaradó önbecsülés hatására akár olyan feladatok elvégzésére is képtelennek érzi magát az ember, amelyek egyébként semmilyen gondot nem okoznának. A gyermekkorban megélt rossz iskolai és otthoni tapasztalatok addig vezethetnek, míg felnőttként is inkább kibújuk majd a kihívást jelentő teendők elől, mintsem szembe nézzen az ember a saját démonjaival.

Gyermekként az önállóan elvégzett feladatok dicséretet érdemelnek, ám nem célszerű átesni a ló túloldalára. Ha ok nélkül agyondicsérjük a gyermeket, azzal ok és erőfeszítés nélkül is elvárja majd a pozitív megerősítést – felnőtt korban szintén. Szülőként érdemes arra is felkészülni, ha kudarc éri a gyermeket. Minden szigorú megfedés kerülendő, helyette inkább javasolt elmagyarázni, hogy másnak, még a felnőtteknek sem sikerül minden elsőre. A nehéz helyzetekből való felállás képességének elsajátítása az élet hozta problémákkal szemben is felvértez majd.

Érdemes pszichológus segítségét kérni!

A kiegyensúlyozott személyiség nem mindenkinél magától értetődő. Az önbizalom kialakítása felé vezető úton hasznos segítség lehet a PrimaClinic pszichológusa. A megtapasztalt kudarcélmények átbeszélése, a gyermekkori emlékek felszínre hozása egyaránt hozzájárulhat ahhoz, hogy megértsük, honnan erednek bizonytalanságaink és az önértékeléssel összefüggő zavarok. Az önbizalomhiány akár az életminőségre is rányomhatja bélyegét, ezért megéri utánajárni, mi okozza, és hogyan lehet felépíteni egy magabiztos személyiséget.

Úton a magabiztosság felé

Soha nincs késő foglalkozni mindezzel. Az élet célja részben az önmegvalósítás, a személyiség kiteljesedése és a problémák ilyen vagy olyan módon történő megoldása. Ahogy egyre több akadályt sikerül eredményesen venni, úgy épül fel felnőttként a hiányzó magabiztosság, amit valahol gyermekkorban elveszíthettünk.