Nézeteltérések, veszekedések, konfliktusok – Nevezzük akárhogy is, a legtöbbek életében ilyen vagy olyan mértékben jelen vannak. A nagy kérdés nem más, mint az, hogy képesek vagyunk-e ezeket a helyzetnek és a saját magunkkal szembeni igényességnek megfelelően kezelni. Nem arról van szó tehát, hogy a reakciónak azonos szinten kell történnie, mint ahogy mások állnak hozzánk. A saját magadhoz való hűség megköveteli, hogy a konfliktuskezeléseden is megmutatkozzon az érzelmi és az értelmi intelligencia. Ezek nélkül igen nehéz előre mozdulni.
Vita vagy veszekedés? Nem mindegy!
A veszekedés a maga hevében gyakran ellehetetleníti a közös álláspont megtalálását. A nyugalom és a türelem alapvető erénynek mutatkoznak, és ha nehezedre esik meghallgatni a másikat, akkor is érdemes esélyt adni az emberi kommunikációnak. Egyfajta tisztelet ez a másik felé, és közben lehetőség kínálkozik arra, hogy saját mondandód is kikristályosodjon.
Az érzelmi kirobbanások aligha segítenek a helyzet megoldásában. Sokan beleesünk abba a hibába, hogy azonnal ugrunk minden sértésre, vagy annak vélt helyzetre, s innentől kezdve a konstruktív kommunikáció lehetősége szinte megszűnik. A kommunikáció során tehát a pozitív szemlélet, az építő jelleg és az intelligens hozzáállás nélkülözhetetlen. Ezeket akkor is célszerű előnyben részesíteni, ha a vitapartner nem társ ebben. Persze a tényleges megoldáshoz mindkét fél együttműködése szükséges, ám az érzelmi intelligencia hiányában sokan alkalmatlanok a veszekedés helyett a vita lényegét megragadni.
Pszichológus, mediátor a PrimaClinic szolgáltatásai között
Konfliktus az élet bármely területén előfordulhat. A magánéletben, párkapcsolatban éppen olyan gyakran jelentkezhet, mint a szülőkkel, a munkakörrel összefüggésben. Akár mediátor segítségét is kérheted, aki aktívan közreműködik abban, hogy tervezett, kontrollált keretek között történjen a felek között a kommunikáció. A tapasztalatok szerint a párkapcsolatokban, a szülő-gyermek kapcsolatban erre egyaránt igény mutatkozik. A PrimaClinic pszichológusának közreműködésével az egyéni beszélgetések, a konfliktuskezelési készség elsajátítása éppen úgy lehetséges, mint a társas kapcsolatok rendezése, a kulturált keretek között zajló őszinte kommunikáció.
A közös megoldások kidolgozásán túl az egyén konfliktuskezelő képességének javítása is elérhető. Az egymásra figyelés, a megfelelő kommunikálás, a kapcsolatok értékeinek felismerése kiemelt szerepet játszanak az életminőség javításának és a harmonikus mindennapoknak az érdekében.