Hogyan befolyásolják az önértékelési problémák az életminőséget?

Nélkülözhetetlen a kiegyensúlyozott emberi kapcsolatokhoz. Hiányának hátulütőit a magánéletben és a karrier területén is megérzik az érintettek. Gyökerezhet a gyermekkorban, de akár a felnőttként szerzett lelki sérülések is felszínre hozhatják. Igen, nem más ez, mint az oly sokakat érintő önbizalomhiány. Az önértékelési problémákkal járó állapot a PrimaClinic Egészségközpont pszichológusának segítségével enyhíthető, és feltárhatók a háttérben meghúzódó, kiváltó tényezők.

Az alacsony önértékelés már gyermekként megtapasztalható. Az el nem fogadás és a kiközösítés érzése egy életre nyomot hagyhat az egyénben. Az önbizalomhiánnyal küzdők gyakran megkérdőjelezik képességeiket, és kritikusak önmagukkal szemben. A tapasztalatok azt mutatják, hogy akár olyan emberek véleményére is túl sokat adnak, akiére nem kellene. A viselkedési mintázatok befolyásolják az eredményességet és a siker megélését, innentől pedig egyfajta ördögi körként rontják az életminőséget.

Mi a helyzet a szociális kapcsolatokkal?

Az önértékelési problémák a társas helyzeteket és a szociális interakciókat igencsak megnehezíthetik. A bírálattól és az elutasítástól való félelem megakadályozza a kezdeményezési készséget. Tény pedig, hogy minden embernek, még az introvertált típusoknak is szükségük van egy érzelmileg támogató társas hálózat kiépítésére és fenntartására.

Mentális egészségügyi gondolok

Az önbizalomhiány egyfajta állapot, ám folyamatosan változhat, és az évek múlásával akár saját erőből is sikerülhet egészen más szempontból tekinteni a saját helyzetre. Vannak azonban olyan érintettek, akiknél depresszió és szorongás társulhat hozzá, ez pedig már mindenképp szakember segítségét teszi szükségessé. A hangulatingadozás, a rendszeressé váló szorongás és feszültség befolyásolják az általános egészséget, az érzelmi állapotot, a mindennapi motivációt, a siker megtapasztalását.

Tényleg olyan nagy gond a sikertelenség?

Az alacsony önbecsülés megakadályozhatja azt, hogy sikereket érjen el az egyén a munkájában, a társas kapcsolataiban. A mások véleményének középpontba helyezése éppen azt nehezíti meg, hogy magára figyeljen az ember, és megoldásokat találjon a felmerülő érzelmi kiegyensúlyozatlanságra. Érdemes tudni, hogy van az az állapot, amikor már nemcsak a harmónia hiányáról van szó, hanem egyfajta napi szinten jelentkező küzdelemről az élethelyzetekkel, a szociális kapcsolatokkal, a kommunikációval és az érvényesüléssel összefüggésben.

A PrimaClinic pszichológusánál empátia, szakértelem várja a pácienseket, akik a külső szemlélő álláspontján keresztül felismerhetik, miben rejlik a magabiztosság hiánya, és miként lehet a helyzeten változtatni, előmozdítva ezzel az életminőség jelentős javítását. Nincs lehetetlen, forduljon szakemberhez!