Fehérköpeny-hipertónia? A pszichológus segíthet!

vérnyomás

A magasvérnyomás-betegség régóta a krónikus betegségek vezető helyét foglalja el. A genetika éppen úgy szerepet játszhat kialakulásában, mint az életmódbeli tényezők. De mi a helyzet akkor, ha csak bizonyos szituációkban ugranak az értékek a normál tartomány fölé? A stressz negatív hátulütőivel mindannyian tisztában vagyunk, de meglepően sokan érzik feszültnek magukat akkor is, ha egy rutin orvoslátogatásról van szó.

A kórkép nevet is kapott, nem más ez, mint a fehérköpeny-hipertónia. Sokszor elég az is, ha kórházba, orvosi rendelő várótermébe lép az ember, és máris szaporább lesz a pulzusa, emelkednek a vérnyomás értékek. Az a baj ezzel, hogy ha a szakember magas vérnyomást mér, akkor felmerül a gyógyszeres kezelés szükségessége. Alapesetben nem tudhatja az orvos, hogy feszültnek érzi magát a páciens, ezért érdemes erről a vérnyomás mérése előtt tájékoztatni.

A vérnyomás mérése otthon is fontos!

A fehérköpeny-hipertónia gyakran évtizedekig megnehezíti az ember dolgát, és az érintettek akár már gyógyszeres kezelésen is túl vannak, meglepetten tapasztalva, hogy a vérnyomáscsökkentő hatására egyébként kifejezetten alacsonnyá válik a vérnyomás. Jó hír, hogy a 24 órás vérnyomásmérés lehetővé teszi az értékek egész napon keresztül történő megfigyelését. Célszerű ezt a mérést nem kórházi körülmények között elvégezni, hiszen a fehérköpeny-hipertóniában szenvedő páciens esetében előfordulhat, hogy az eredmények nem a valóságot tükrözik. Az otthoni vérnyomásmérések jó szolgálatot tehetnek, hiszen így a megszokott körülmények között követheti az érintett nyomon, hogy miként alakulnak az értékek.

Szorongás helyett pszichológus!

A fehérköpeny-hipertónia hátterében rendszerint szorongás áll, ami gyakran a múltban megéltekre vezethető vissza. Ezek feltérképezése és feldolgozása érdekében akár szakemberhez is érdemes fordulni. A PrimaClinic pszichológus segítségével igyekszik segítséget nyújtani azoknak, akik szeretnének a kórházi, rendelői körülmények között jelentkező pániknak és feszültségnek búcsút mondani. A tapasztalatok azt mutatják, hogy sokszor már az is elég, ha látja az érintett, igenis létezik emberközpontú, empatikus és barátságos gyógyító környezet. A feszültségek feloldásával és az önismeret kiteljesedésével a korábban mumusnak hitt helyzetek is könnyen elviselhetővé válnak.