A modern kor egy sornyi olyan problémát hozott magával, amiket néhány évtizeddel korábban még nem ismertünk. Az ülő munkavégzés egyre többeket érint, ami elsőre igen kényelmesnek tűnik. Akik azonban legalább napi 8 órát az íróasztal és a számítógép mellett töltenek, azok pontosan tudják, milyen hátulütőkkel jár mindez. A tapasztalatok azt mutatják, hogy akár az egész életmódra hatással lehet, és ha nem figyelünk oda, akkor könnyen egészségügyi kockázatokkal is számolhatunk. Cikkünkben sorra vesszük azokat a tényezőket, amikre fokozottan célszerű ügyelni akkor, ha egészséges maradnál testben és lélekben egyaránt.
1. Ergonomikus megoldások
A gépelés és az egérhasználat során jó szolgálatot tesznek a csuklótámaszos megoldások. A csuklótámaszos egérpad és a billentyűzet elé helyezhető csuklótámasz egyaránt azt a célt szolgálják, hogy sikerüljön elkerülni az ún. alagút-szindrómát. A gyakran érzéskieséssel, az ujjak zsibbadásával járó folyamat ellen sokan csak akkor tesznek, amikor már megtapasztalták annak kellemetlenségeit. Van visszaút műtét nélkül is, de az ergonomikus munkaállomás kialakítása mellett nem érdemes elmenni. Igaz ez a monitor elhelyezésére és a testtartásra is. Legyen a monitor szemmagasságban, az ülő helyzetben pedig a karok és lábak zárjanak be derékszövet. Nélkülözhetetlen kiegészítő a memóriahabos deréktámasz és újabban az ékpárnát is egyre többen keresik a gerincbarát ülés érdekében.
2. Étrend és testmozgás
A PrimaClinic szakemberei is rendszeresen felhívják a figyelmet az étkezés és a testmozgás közötti szoros kapcsolatra. Az időnként kontroll céljából elvégzett laborvizsgálat kitűnő döntés annak érdekében, hogy a szervezetben zajló folyamatok figyelemmel követhetők legyenek. A mérleg mutatta érték és a ruhaméret változása pedig azt jelezhetik, hogy a mozgásszegény életmódon változtatni érdemes. Az ülő munkavégzés sajnos sok esetben társul súlyfelesleg kialakulásával. Ne feledkezzünk meg a szemszárazságról sem, ami szintén a modern korban vált egyre többeket érintő gonddá. Ügyeljen arra, hogy a pislogások száma ne csökkenjen a monitorra figyelés közben sem.
3. Törekedjen arra a bizonyos kényes egyensúlyra!
A tapasztalatok azt mutatják, hogy nem nehéz elveszíteni a kontrollt a teljesítménykényszer felett. Sokan beleesnek abba a hibába, hogy a mindennapi teendők mellett elfeledkeznek a létfontosságú „énidőről”. Legyen az a rendszeres testmozgás, a könyvek jelentette kikapcsolódás, vagy a munkahelyi stressz elengedése, a kiegyensúlyozottság érdekében kiemelt jelentőséggel bír a mókuskerékből való kiszakadás. A PrimaClinic pszichológus szakember segítségével is várja mindazokat, akik ebben a folyamatban éreznek megtorpanást, vagy a befelé figyelés művészetét sajátítanák el.